Prečo je Slovensku v Európskej únii lepšie?
2017-12-04Čo bolo vlastne dôvodom toho, že sme sa stali súčasťou spoločenstva menom Európska únia? Má to pre nás vôbec nejaké výhody? Čo sa vlastne týmto krokom snažili vtedajší slovenskí signatári zmeniť k lepšiemu? Dnes sa čoraz častejšie stretávam s negatívnymi tzv. euroskeptickými názormi na úniu a to zväčša u mladých ľudí. Myslím že nasledujúce argumenty a fakty hovoria samé za seba.
Vstup do EÚ prispel k rastu a modernizácií krajiny, vďaka politickým, ekonomickým a sociálnym reformám. Tieto reformy mali taktiež nemalý podiel na úprave právnej legislatívy, ktorá je po objektívnom zhodnotení viacerých právnych elít, väčším garantom istôt v oblasti ľudských či spotrebiteľských práv.
Možnosť slobodného cestovania, práce či štúdia v zahraničí nebola pred tým nikdy tak jednoduchá ako dnes. Počas pomerne krátkeho obdobia členstva sa podarilo presadiť v zahraničí mnohým podnikateľom, vedcom či iným osobnostiam.
Jednotný trh, ktorý so sebou priniesol väčšiu ponuku výrobkov s lepšou kvalitou a cenou. Áno som si vedomý toho, že práve toto je jedna z kľúčových tém, ktorá mnohým Slovákom prekáža, ale je dôležité si uvedomiť , že práve zahraničné firmy k nám priniesli od roku 1993 väčšiu ponuku práce a viac pracovných pozícii ako kedykoľvek predtým.
Podľa posledných výskumov sa zlepšila kvalita životného prostredia, čo znamená, že vzduch ktorý dýchame je čistejší a zlepšila sa aj kvalita vody a to práve vďaka uplatňovaniu európskej legislatívy. Navyše pre každú krajinu v Únii, teda aj pre Slovensko sú určené prostriedky, ktoré majú slúžiť na pomoc v prípade prírodných katastrof, medzi ktoré patrila napr. i víchrica v Tatrách v roku 2004.
Slovensko zaznamenalo práve po vstupe do EU omnoho väčší hospodársky rast, ktorý sa pohyboval v priemere okolo 7% od roku 2004-2008, čím sme sa v porovnaní s ostatným členskými štátmi zaradili práve medzi tie rýchlejšie rastúce.
Príchod eura, našej spoločnej meny znížil náklady v oblasti transakcií mnohým podnikom, čo malo za následok odbúranie transakčných nákladov a prínosu väčšej stability a predvídavosti. Zavedenie spoločnej meny taktiež prinieslo možnosť platiť v iných členských štátoch bez potreby zámeny peňazí.
Je dôležité si uvedomiť, že my volíme svojich zástupcov do legislatívnych európskych orgánov, čím aktívne vstupujeme do tvorby európskej politiky a rôznych smerníc. Iniciatíva, vždy začína u nás u občanov Slovenskej republiky a v súčasnosti už aj občanov Európskej únie. Pravda je taká, že voľbami do Európskeho parlamentu môžeme zmeniť omnoho viac ako si myslíme i keď posledné čísla o účasti u nás hovoria o niečom inom. Aj tak som však presvedčený, že v najbližších voľbách nás príde k volebným urnám omnoho viac.
Tomáš Janči