V našej rýchlo sa rozvíjajúcej digitálnej ére sme neustále konfrontovaní s výzvami, ako sú dezinformácie, hoaxy či online nenávisť, ktoré môžu viesť k závažným problémom s duševným zdravím. Popri týchto výzvach sa v našom každodennom živote a pri práci s mládežou stal realitou aj vznik a rozšírenie nástrojov umelej inteligencie (AI). AI už nie je futuristický koncept, ale súčasný nástroj, ktorému nemôžeme uniknúť.
Preto prichádzame s Erasmus+ školením „DigiWise: Guiding Youth in a Connected World“, ktoré je zamerané na riešenie týchto kritických problémov. Je špeciálne prispôsobený pre pracovníkov s mládežou, ktorí sa chcú lepšie orientovať v zložitom svete médií, digitalizácie a AI. Školenie vybaví účastníkov potrebnými zručnosťami a znalosťami, aby vedeli orientovať seba, no najmä mladých ľudí v mediálnom svete a používať digitálne nástroje a AI bezpečným, efektívnym a etickým spôsobom.
Koho hľadáme?
Hľadáme 3 motivovaných jednotlivcov zo Slovenska (môžu byť aj zahraničnní rezidenti) vo veku 18+ rokov, ktorí pracujú ako pracovníci s mládežou, učitelia, školitelia, facilitátori, mentori, kouči, projektoví manažéri alebo zamestnanci mimovládnych organizácií. Účastníci musia ovládať angličtinu na koomunikatívnej úrovni a mali by mať chuť rozvíjať nové kompetencie v oblasti digitálnej a mediálnej gramotnosti.
Na školení sa zúčastní 25 účastníkov z 8 krajín: Slovenska, Arménska, Poľska, Talianska, Grécka, Belgicka, Lotyšska a Českej republiky.
Kedy a kde?
7-dňové školenie sa uskutoční od 18. do 24. marca 2024 (vrátane cestovateľských dní) v Trnave (Hrnčiarovce nad Parnou), vo veľmi peknom penzióne Na Mlyne (http://www.namlyne.sk/-o-nas ) – Ubytovanie a stravu zabezpečíme my a cestovné náklady budú účastníkom preplatené hneď po školení po predložení požadovaných dokladov.
Aké kompetencie účastníci získajú?
Účastníci školenia rozvinú široké spektrum zručností na riešenie zložitých výziev nášho moderného, digitálne orientovaného sveta. Počas celého programu účastníci:
- Kultivujú kompetencie mediálnej gramotnosti: Rozvinú schopnosti kriticky analyzovať a orientovať sa v prostredí digitálnych médií. Vybavia sa zručnosťami, ako viesť mladých ľudí pri efektívnom používaní médií, rozpoznávaní spoľahlivých informácií a pochopení vplyvu médií.
- Preskúmajú AI v práci s mládežou: Získajú prehľad o tom, ako nástroje a technológie AI formujú prácu s mládežou. Pochopia pozitívny potenciál a etické aspekty AI pri zapájaní a podpore mladých ľudí.
- Zabezpečia online bezpečnosť a súkromie: Naučia sa stratégie na udržiavanie digitálnej bezpečnosti. Zamerajú sa problémy, ako je kyberšikana, nenávistné prejavy a dôležitosť súkromia online, najmä pre mladých ľudí.
- Pochopia vplyv digitálnych stôp: Ponoria sa do dlhodobých dôsledkov digitálnych stôp a do toho, ako ovplyvňujú životy všetkých, najmä mladých ľudí. Budú schopní pochopiť, čo je zodpovedné digitálne správanie a jeho dôsledky.
- Podporia digitálnu duševnú pohodu: Budú diskutovať o dôležitosti vyváženia online a offline života. Preskúmajú spôsoby, ako podporiť zdravé digitálne návyky medzi mladými ľuďmi so zameraním na duševné zdravie a pohodu v digitálnej ére.
- Zoznámia sa s efektívnym manažmentom online podujatí: Získajú zručnosti na organizovanie pútavých a pôsobivých online podujatí a aktivít. Naučia sa vytvárať interaktívne a inkluzívne digitálne priestory pre mládež.
- Pochopia princípy etického používania digitálnych nástrojov: Zamerajú sa na dôležitosť etických úvah pri používaní digitálnych nástrojov a platforiem.
- Zorientujú sa v princípoch digitálnej komunikácie: Pochopia nuansy komunikácie v digitálnom svete vrátane výziev a príležitostí, ktoré prináša v práci s mládežou.
Detajlnejšie info o školení sa dozviete v Infopacku, ktorý si môžete stiahnuť nižšie:
Deadline na prihlásenie:
Uzávierka prihlášok je 6. februára 2024 o 00:00 SEČ. Záujemcovia sa môžu prihlásiť vyplnením tohto online formuláru: https://forms.gle/ENN9qaSaGFv9jY2N6
Pre ďalšie informácie nás kontaktujte mailom na adresu info@europskydialog.eu
No comment