Súčasná utečenecká kríza v Stredozemnom mori, ktorá si za posledné obdobie vyžiadala veľký počet vyhasnutých životov a zhoršujúca sa situácia v utečeneckých táboroch na území prímorských krajín primela Európsku komisiu aby navrhla kvóty na rozdeľovanie žiadateľov o azyl medzi jednotlivé členské štáty Európskej únie.  V nasledujúcom článku sa pozrieme na to ako sa vybraté členské štáty stavajú k navrhovanému systému kvótneho prerozdeľovania utečencov.

Odborníčka na migráciu zo Sussexskej univerzity Stella Georgiaduová zhodnotila aktuálnu situáciu nasledovne: „Návrh na presídľovanie je veľmi kontroverzný a vytvoril vášnivú debatu. Krajiny, ktoré sa priamo boria s tým problémom, ako Taliansko, Grécko či Malta, sú za kvóty. Štáty ako Británia, Maďarsko, Poľsko, Slovensko alebo Česko sú proti. Systém kvót by mohol prispieť k spravodlivejšiemu deleniu nákladov v rámci EÚ. Na druhej strane však nemôžete poslať ľudí tam, kde nechcú ísť. Imigračná politika únie bude pod veľkým tlakom, aby fungovala, keď tu vidíme také veľké rozdiely medzi postojmi jednotlivých štátov.“

Taliansko

Taliansko jednoznačne presadzuje rozdeľovanie utečencov na základe kvót vyjadril sa tak taliansky premiér Matteo Renzi.

Nemecko

Ku kvótnemu systému prideľovania migrantov sa pozitívne stavia aj Nemecko. Nemecký minister rozvoja Gerd Müller povedal: „Solidarita znamená uplatňovanie riešenia založeného na kvótach.“ Pozitívne názory sa objavili aj v nemeckej tlači, napríklad berlínsky denník Der Tagesspiegel napísal: „Návrh Európskej komisie na rozdelenie žiadateľov o azyl medzi jednotlivé krajiny je správny. Dôležitejší však je boj proti príčinám emigrácie. Európske kvóty nič nezmenia na tom, že sociálne problémy Afriky sa nedajú vyriešiť v Európe. Jedine zlepšenie životnej situácie v krajinách pôvodu povedie k oslabeniu prúdu utečencov.“

Slovensko

Slovenský premiér Róbert Fico o problematike kvót povedal: „Principiálne odmietam akúkoľvek politiku kvót. Platia politické závery z Európskej rady, ktoré hovoria jednoznačne o prvku dobrovoľnosti.“

Česka republika

„Povinné kvóty a prerozdeľovanie utečencov bez ohľadu na ich vôľu nie je dlhodobo udržateľným riešením súčasnej migračnej kríze. Naďalej preto trvá pozícia českej vlády, ktorá nesúhlasí zo zavedením povinných kvót a podľa toho budeme vystupovať i pri spoločných jednaniach s európskymi partnermi.“ Komentoval aktuálnu situáciu premiér českej vlády Bohuslav Sobotka, ktorý však zdôraznil že Česká republika chce byť aj naďalej zodpovednou solidárnou členskou krajinou.

Poľsko

„Veľmi ma udivuje, že šéfovia vlád jasne rozhodli, že prijímanie imigrantov bude dobrovoľné, a Európska komisia nám chce aj tak teraz nanútiť kvóty. Teraz s tým v žiadnom prípade nesúhlasíme,“ povedal to poľský minister pre európske záležitosti Rafal Trzaskowski v rozhovore pre televíznu stanicu TVN24 .

Maďarsko

Maďarská vláda vystupuje ako ostrý kritik prerozdeľovania utečencov. S týmto negatívnym stanoviskom vystúpil minister zodpovedný za riadenie úradu vlády János Lázár. Maďarský premiér Viktor Orbán na margo tejto problematiky uviedol: „Podstatou utečeneckej otázky je, že ak v nej raz urobíte chybu, už ju nikdy nenapravíte.“ Pri príhovore v Európskom parlamente povedal: „Návrh, ktorý na stôl položila Európska komisia, je absurdný, je na hranici šialenstva. Kvóty len prilákajú viac ľudí do Európy. Je to motivácia pre pašerákov ľudí, ktorej odkaz znie: áno, snažte sa dostať cez Stredozemné more za každú cenu. Členské štáty si musia chrániť svoje hranice. Myslím si, že je šialené navrhovať, že pustíme všetkých imigrantov do Európy.“

Francúzsko

Francúzsky premiér Manuel Valls k problematike kvót uviedol: „Francúzsko je za spravodlivejšie rozdeľovanie migrantov medzi jednotlivé štáty Európskej únie, je však proti tomu, aby sa táto otázka riešila prostredníctvom zavádzania kvót.“ Taktiež sa vyjadril, že azyl je právom udeľovaným na základe medzinárodných kritérií a o množstve azylantov nie je možné z tohto dôvodu rozhodovať na základe kvót. Povedal však, že žiadatelia o azyl musia byť v rámci EÚ rozdeľovaní spravodlivejším spôsobom aby najväčšia záťaž nebola iba na úzkom počte členských krajín. Preto sa Francúzsko rozhodlo navrhnúť konkrétne návrhy systému pohraničných kontrol vďaka ktorým bude možné zasiahnuť proti prevádzačom.

 

Photo: www.euobserver.com

Comments are disabled.