Asi vás prekvapí táto informácia, ale každý dvadsiaty človek na svete trpí stratou sluchu alebo je sluchovo postihnutý. Na slovensku to je viac ako 40.000 ľudí, v Španielsku viac ako 120.000 ľudí a v Poľsku dokonca viac ako 700.000 ľudí. Európa sa touto problematikou dlhodobo zaoberá, ba dokonca existuje organizácia s názvom EUD (Európska únia nepočujúcich), ktorá zastrešuje nepočujúcich.

EUD pracuje v rôznych oblastiach. Napríklad na základe reportu EUD sme sa dozvedeli, že 22 percent nepočujúcich sa stretlo s bariérami k Európskej Komisii, taktiež 22 percent nepočujúcich k Rade Európy, ale práve k Európskemu Parlamentu bolo číslo dvojnásobne väčšie a to až 44 percent.

Teší nás, že aj našim europoslancom nie je táto skupina ľudí ľahostajná. Dôkazom je napr. aktivita europoslankyne Jany Žitňanskej, ktorá pozvala slovenských nepočujúcich do Európskeho parlamentu.

“To, že sa niekto narodí so sluchovým postihnutím alebo príde o sluch počas života neznamená, že má zostať „bokom“. Aj príklad dvoch nepočujúcich europoslancov potvrdzuje, že zdravotné postihnutie nemusí byť prekážkou pri napĺňaní si snov. Som rada, že aj slovenskí nepočujúci mohli po prvýkrát navštíviť Európsky parlament” hovorí europoslankyňa Jana Žitňanská.


Som presvedčený, že aktívny a najmä pozitívny prístup vo vzťahu k nepočujúcim by mal byť súčasťou každého z nás. Ak máte záujem naučiť sa znakovú reč, odporúčame vám prvú mobilnú aplikáciu – JustInSign.

Comments are disabled.