Ak si myslíte, že angličtina je hlavným jazykom vo všetkých inštitúciách EÚ, Súdny dvor Európskej únie vás potom prekvapí. Tu je dominantným jazykom francúzština a pravdepodobne to tak aj zostane. V marcu 2024 partneri projektu EU Justice Insight zorganizovali unikátnu študijnú návštevu tejto prestížnej inštitúcie, ktorá účastníkom ponúkla jedinečný pohľad na fungovanie európskej spravodlivosti.

7. marca bola skupina siedmich študentov práva a zástupcov Európskeho Dialógu Dialogue, The Future Now a Scambieuropei srdečne privítaná v priestoroch SDEÚ v Luxemburgu. Ich deň bol nabitý zaujímavými aktivitami, ktoré začali účasťou na verejnom pojednávaní prípadu C-197/23 S., ktorý sa zameriava na nezávislosť sudcov v Poľsku. Tento prípad spadá pod postup predbežného rozhodnutia, čo je proces unikátny pre kontinentálnu Európu a porovnateľný len so systémami v krajinách používajúcich precedensné právo.

Ráno pokračovalo stretnutím zameraných na otázky a odpovede s tlačovým hovorcom súdu, pánom J. Zammitom, ktoré poskytlo účastníkom hlbšie pochopenie verejnej komunikácie súdu. Po prestávke na obed skupina absolvovala prezentáciu o Všeobecnom súde, ktorú viedla pani C. Rexha, právna tajomníčka v kancelárii sudcu Schwarcza, a účastníci boli oboznámení i detailmi poustupu predbežného rozhodnutia od pani L. Šenkárovej, právnej tajomníčky v kancelárii sudcu Gavaleca.

Komplexnosť právneho prekladu bola vysvetlená na stretnutí s pánom J. Čuboňom, právnym lingvistom pracujúcim v Slovenskej prekladateľskom oddelení. Zdôraznil výzvy pri zachovaní právne záväzných významov naprieč jazykmi a poznamenal: “Hovorová francúzština nie je rovnaká ako francúzština sudcov a právnikov.“

Návšteva bola ukončená prehliadkou knižnice súdu, kde sa účastníci stretli s jedným z jej administrátorov, pánom S. Russom. Tento zaujímavý deň na SDEÚ poskytol cenné poznatky a inšpiráciu pre všetkých zúčastnených, čím zdôraznil zložitú a viacjazyčnú povahu európskej spravodlivosti.

Európsky súdny systém je zmesou mnohých rôznych právnych tradícií, ktoré spolupracujú na udržiavaní chodu EÚ. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako to všetko funguje, preskúmajte podrobne našu webovú stránku EU Justice Insight – www.euji.eu. Nájdete tu skvelé zdroje a zaujímavé materiály, ktoré vám pomôžu pochopiť fascinujúci svet európskej spravodlivosti.

No comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *